Grupa dr. AR Kwiecińskiego

polski english
"Kabaret Śmierci" na festiwalu Planete + Doc

"Kabaret Śmierci" na festiwalu Planete + Doc

14 kwietnia w warszawskiej Kinotece odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca 11. edycję festiwalu Planete+Doc. W programie wydarzenia znalazły się polskie filmy dokumentalne, które były współfinansowane przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej. Festiwal odbędzie się w Warszawie oraz we Wrocławiu w dniach 8 - 18 maja 2014.

11. edycja

Spotkanie z dziennikarzami rozpoczął dyrektor festiwalu Artur Liebhart: - Już 11. raz będziemy polską publiczność przekonywać, że warto chodzić do kina na dokumentalne produkcje oraz, że mogą one z powodzeniem rywalizować pod względem emocji z filmami fabularnym.

"Badjao. Duchy z morza" Elizy Kubarskiej

Współfinansowany przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej film "Badjao. Duchy z morza" w reżyserii Elizy Kubarskiej, weźmie udział w konkursie głównym Millenium oraz w konkursie Canon Cinematography Award. Będzie to jeden z pierwszych pokazów filmu na świecie. Kilka dni wcześniej dokument Elizy Kubarskiej pokazany zostanie na festiwalu Hot Docs w Toronto. Film opowiada o społeczności nomadów morza, ludzi-ryb - Badjao, zamieszkujących tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją, którzy do perfekcji opanowali sztukę free-divingu, potrafiąc wstrzymać oddech przez wiele minut.

- Film powstał w zasadzie w całości na morzu, w bardzo prymitywnych warunkach, ale efekt jest mam nadzieję bardzo dobry - opowiadała obecna na konferencji reżyserka filmu Eliza Kubarska. - Mam nadzieję, że razem z Piotrem Rosołowskim udało nam się uwiecznić kulturę "podwodnych ludzi", której być może niedługo już nie będzie.

"Bard", "Minkowski׀Saga", "C.K.O.D. 2 - Plan Ewakuacji" w konkursie Nos Chopina

Trzy polskie dokumenty rywalizują w konkursie filmów muzycznych o nagrodę Nos Chopina. Film "Bard" Katarzyny Kościelak opowiada historię życia i twórczości Jacka Kaczmarskiego. Rafael Lewandowski w swoim filmie "Minkowski׀Saga" przybliża widzom losy francuskiego dyrygenta Marca Minkowskiego, który odkrywa w Warszawie fascynującą przeszłość swoich przodków. Ostatni z polskich filmów w tej kategorii to druga część dokumentu o polskiej grupie Cool Kids of Death. Reżyser Piotr Szczepański po 10 latach w "C.K.O.D. 2 - Plan ewakuacji" wraca do bohaterów swojego filmu "Generacja C.K.O.D.". Filmy "Bard" i „C.K.O.D. 2" były współfinansowane przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Polskie filmy w konkursie Nagroda Magicznej Godziny ufundowanej przez PISF

W konkursie filmów średniometrażowych o Nagrodę Magicznej Godziny i 4000 euro, ufundowanej przez PISF, walczyć będą cztery polskie dokumenty: "C.K.O.D. 2 - Plan ewakuacji" Piotra Szczepańskiego, "Przywódcy" Pawła Ferdka, "Trzy kobiety" Anny Jadowskiej oraz "1989" Michała Bielawskiego. Dokument Pawła Ferdka opowiada o wyborach do samorządu uczniowskiego, które stają się numerem jeden w jednej z warszawskich szkół. Obraz pokazywany był na Polskim Festiwalu Filmów w Ameryce oraz Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie.

Film Anny Jadowskiej "Trzy kobiety" pokazuje obraz trzech kobiet w różnym wieku, które łączy miejsce zamieszkania - centrum Łodzi. Na przykładzie losów swoich bohaterek reżyserka pokazuje portret specyficznej dzielnicy w centrum miast, żyjącej życiem wiejskiej społeczności. Film Michała Bielawskiego "1989" relacjonuje stan ducha Polaków podczas wydarzeń Okrągłego Stołu przy pomocy oficjalnych i podziemnych archiwaliów, fotografii i zapisków obserwatorów zdarzeń.

Filmy C.K.O.D. 2 - Plan ewakuacji" Piotra Szczepańskiego, "Przywódcy" Pawła Ferdka i "Trzy kobiety" Anny Jadowskiej były współfinansowane przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nowa sekcja festiwalu "Buntuję się więc jestem"

W ramach nowej sekcji Planete+Doc "Buntuję się więc jestem",  pokazane zostaną polskie filmy: "Jestem Polakiem" Pawła Hejbudzkiego oraz film produkcji turecko-polskiej "Park" Doroty i Monki Proby. Paweł Hejbudzki zrealizował swój film podczas Marszu Niepodległości. Reżyser, udając prawicowego aktora wszedł w środek marszu z kamerą by pokazać zachowania ludzi biorących udział w tym przejściu. Film "Park" przedstawia różnego rodzaju konflikty w tureckiej społeczności.

"25 lat minęło" - rocznica wydarzeń 1989 roku

W tej sekcji wyświetlone zostaną filmy "Moje 89 Pokolenie" Pawła Jóźwiak-Rodana, "Ostatki" Andrzeja Fidyka oraz polsko-niemiecka produkcja "Pierwszy dzień" Christine Jezior i Sabiny Kaluzy. Wszystkie filmy w tej kategorii przedstawiają różne wydarzenia toczące się na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.

Pozostałe sekcje

Film "Neon" Erica Bednarskiego pokazany będzie w kategorii "Miasto jest nasze". Dokument opowiada historię warszawskich neonów oraz zwraca uwagę na wzrost ich popularności w ostatnim czasie. Widzowie będą mieli także okazję obejrzeć "Kabaret śmierci" Andrzeja Celińskiego, będący opowieścią o wojennych artystach żydowskiej pochodzenia. Dokument pokazywany będzie w kategorii "Planete+Doc Special", w której znalazły się filmy trudne do jednoznacznej klasyfikacji, wymykające się kategorii "film dokumentalny". W sekcji "Historie intymne" widzowie zobaczą "Śliniawkę" Marcina Walaszczyka. W kategorii "Cinephil Doc", prezentującej dzieła największych reżyserów, pokazany zostanie słynny obraz Romana Polańskiego i Franka Simona "Weekend z mistrzem", opowiadający historię mistrza świata w wyścigach samochodowych Jacka Stewarta.

Oki Doki

Akademia Planete+Doc - program edukacyjny festiwalu - działa już od dwóch lat. W tym roku powstała nowa sekcja Oki Doki skierowana do uczniów szkół podstawowych. W tej sekcji pokazany zostanie wspomniany wyżej film Pawła Ferdka "Przywódcy". Organizatorzy maja nadzieję kontynuować projekt w trakcie pokazów filmów dokumentalnych dla dzieci i młodzieży w trakcie całego roku szkolnego.

Retrospektywa filmów Jacka Bławuta

- Co roku staramy się przybliżyć widzom przynajmniej dwie sylwetki twórców dokumentalnych. W tym roku wybór padł na Michela Gondry'ego oraz Jacka Bławuta - opowiadała Weronika Adamowska. Retrospektywa polskiego reżysera obejmie filmy wyreżyserowane przez Jacka Bławuta,  obrazy zrealizowane przez jego uczniów, filmy w których wystąpił jako aktor oraz przy których pracował jako operator zdjęć. Po wybranych pokazach retrospektywy widzowie w Warszawie i Wrocławiu będą mieli okazję spotkać się z reżyserem i  jego gośćmi: Markiem Koterskim, Tomaszem Wolskim, Maciejem Cuske oraz Jackiem Piotrem Bławutem. W ramach retrospektywy Jacka Bławuta zostanie pokazanych ponad 25 filmów.

Polski akcent w sekcji "Fetysze i kultura"

W pozakonkursowej sekcji "Fetysze i kultura" pokazana zostanie rumuńska produkcja "Pałac dożów" w reżyserii Julii Groszek. To historia o prostym życiu, przyjaźni i marzeniach. Codzienna ciężka praca i mieszkanie w unieruchomionym pociągu daleko od domu kształtuje życie grupy robotników kolejowych. Męska społeczność dzieli ze sobą radości i troski oraz ponosi konsekwencje życia z dala od swoich rodzin.

Polscy twórcy na festiwalu

Podczas 11. edycji Planete+Doc Film Festival pojawią się twórcy filmu "Badjao. Duchy z morza" - reżyserka Eliza Kubarska, producentka Monika Braid oraz operator Piotr Rosołowski; twórcy filmu "Bard" - Katarzyna Kościelak i Mirosław Chojecki. Swoją obecność na festiwalu zapowiedzieli reżyser, główny bohater i producentka filmu "Minkowski|Saga": Rafael Lewandowski, Marc Minkowski i Joanna Fido. Na festiwalu pojawią się również: Paweł Jóźwiak-Rodan, Eric Bednarski, Andrzej Fidyk, Wojciech Ostrowski, Marek Łochwicki, Julia Groszek, Dorota Proba, Monika Proba, Paweł Ferdek, Wojciech Szczudło, Anna Jadowska, Agata Golańska, Michał Bielawski oraz Łukasz Borzęcki.

2014-04-14 21:23:42

« wróć do aktualności