Grupa dr. AR Kwiecińskiego

polski english
Kino Juliusza Machulskiego już w sprzedaży

Kino Juliusza Machulskiego już w sprzedaży

„Kino Juliusza Machulskiego” autorstwa Artura Majera - pierwsza na rynku monografia twórczości jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych reżyserów polskiego kina już wkrótce dostępna będzie w księgarniach.

Książka opisuje zarówno filmy Juliusza Machulskiego, jak i szeroki kontekst ich powstawania. Autor snuje fascynującą opowieść o ostatnich 35 latach polskiej kinematografii, czyniąc reżysera i jego utwory przewodnikiem po jej przełomach i zmianach. Twórca tej miary i charyzmy, co Juliusz Machulski jest wymarzonym bohaterem, a jego filmy zapraszają do głębokiej wiwisekcji i szerokiej narracji na swój temat.

Monografia została podzielona na cztery zasadnicze części, w ramach których Artur Majer opowiada o poszczególnych kinowych produkcjach fabularnych twórcy Seksmisji, Vabanku i Kilera, nakreślając społeczno-kulturową epokę, w której powstawały. Przedstawia je przede wszystkim na tle innych działalności artystycznych swojego bohatera, a zatem porównuje filmy ze scenariuszowymi wersjami, książkami Machulskiego, zrealizowanymi i napisanymi przez niego spektaklami teatru telewizji i in.

Chociaż „Kino Juliusza Machulskiego” to literatura z dziedziny nauk o sztuce (filmoznawstwo), to napisana jest językiem prostym i przystępnym, z myślą o czytelniku, tak by sięgnąć po nią mogli także wielbiciele twórczości Machulskiego. Poza opisami i analizami filmów autor dowodzi w myśl klasycznej teorii autorskiej, że Juliusz Machulski jest twórcą, który w każdym ze swoich utworów pozostawia osobistą sygnaturę. Tym samym nobilituje tego, który sam siebie nazywał Komercjuszem Pierwszym polskiej kinematografii jako pełnoprawnego filmowego autora. Jako cechy charakterystyczne jego twórczości rozpoznaje m.in. trop ironii, zamiłowanie do mistyfikacji i maskarady, zabawę kinem i jego tradycją.

Książka została wydana przez Wydawnictwo Kwieciński z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia na rynku wydawniczym. Wydawnictwo Kwieciński przez lata specjalizowało się w wydawaniu periodyków i książek popularyzujących wiedzę medyczną. „Kino Juliusza Machulskiego” jest pierwszą jego książką z dziedziny sztuki filmowej. Założycielem i właścicielem wydawnictwa jest dr Adam Rajmund Kwieciński.

Projekt dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Poniżej link do fan page książki na facebooku, zachęcamy do polubienia i zakupu:
https://www.facebook.com/kinomachulskiego

2014-05-21 21:13:45


« wróć do aktualności