Grupa dr. AR Kwiecińskiego

polski english
Kino Juliusza Machulskiego

Kino Juliusza Machulskiego

Od wydawcy

Kino Juliusza Machulskiego autorstwa Artura Majera to nowy rozdział w 25-letniej historii Wydawnictwa Kwieciński, które rozpoczyna tym samym publikację książek z zakresu sztuki filmowej. Przyjąłem możliwość wydania książki dr. Artura Majera jako prezent na jubileusz firmy.

Polska byłaby inna bez filmów Juliusza Machulskiego. Jaka? Zapewne smutniejsza i mniej wrażliwa na ludzkie problemy, także te społeczne. Każda dziedzina życia w naszym kraju powinna mieć swojego Machulskiego, który prezentując świat w krzywym zwierciadle, piętnuje jego wady i uwrażliwia na walory. Komedia to najtrudniejszy kawałek chleba dla twórcy filmowego, a zatem tym bardziej bohaterowi książki należy się szacunek za trwanie przy tej formie twórczości i za to, że dane nam było jego filmy obejrzeć, a przy każdej kolejnej projekcji odkrywać je wciąż na nowo.

Opis twórczości Juliusza Machulskiego prowadzony przez autora daje możliwość zapoznania się z poszczególnymi produkcjami od strony realizacyjnej i prezentuje oryginalne interpretacje tych popularnych pozycji polskiej kinematografii. Autor opowiada o nich na tle ponad trzydziestoletnich przemian w dziejach polskiego filmu. Książka spełnia standardy pozycji naukowej, ale Czytelnik nie musi być wykształconym filmowcem czy filmoznawcą, by z przyjemnością przemierzać jej strony. Została bowiem napisana sprawnie, żywym językiem, z myślą o odbiorcy.

Dziękuję Juliuszowi Machulskiemu za wszystkie jego filmy i życzę kolejnych udanych produkcji filmowych.

Dziękuję autorowi książki, Arturowi Majerowi, za wysiłek i kunszt włożony w I edycję Kina Juliusza Machulskiego.

Wszystkim Czytelnikom życzę miłej lektury w oczekiwaniu na kolejne filmy Juliusza Machulskiego i następne pozycje wydawnicze z zakresu sztuki filmowej proponowane przez Wydawnictwo Kwieciński.

Adam R. Kwieciński

2014-02-18 20:19:51


« wróć do aktualności